top_03.jpg
Wrzeszcz


Nazwa Wrzeszcz pochodzi od słowa wrzos, albowiem niegdyż jego teren porastał las z wrzosowiskiem. W źródłach nazwa pojawia się po raz pierwszy w 1261 roku i ma formę Vriezst. Pierwotnie tereny dzisiejszego Wrzeszcza należały do oliwskich cystersów. Na przełomie XVI i XVII w. rolniczy charakter Wrzeszcza zaczął nabierać charakteru rolniczo - rezydencjonalnego. W XVII w. znaczną część Wrzeszcza zgromadziła w swoich rękach rodzina Koehne – Jaskich, ok. których nazwiska pochodzi nazwa najpiękniejszej ulicy Wrzeszcza, a może i całego Gdańska Jaśkowej Doliny. XVIII w przyniósł Wrzeszczowi budowę Wielkiej Alei czyli dwukilometrowej aleji lip, która połączyła go z Gdańskiem i zastąpiła zryty koleinami wiejski trakt. Na progu XIX Wrzeszcz liczył tylko około 900 stałych mieszkańców, którzy znajdowali zatrudnienie głównie w browarach, gorzelniach i handlu detalicznym.

W 1807 r. Wrzeszcz wraz z Nowym Portem Oliwą, Ostrowem, Siedlcami i Helem został włączony do miasta Gdańsk. W drugiej połowie XIX w. Wrzeszcz zmienił się w modną i zamożną dzielnicę, pełną pięknych willi i bogato zdobionych kamienic. W latach 70-tych XIX w. środkiem Wielkiej Alei ruszył tramwaj konny do centrum Gdańska.

W okresie Wolnego Miasta Gdańska dzielnica Wrzeszcz liczyła już około 40 tysięcy mieszkańców. Wśród mieszkańców dominowali urzędnicy, przedsiębiorcy, wojskowi oraz naukowcy. Podczas II wojny światowej zniszczeniu uległy tylko niektóre budynki w centrum Wrzeszcza przy dzisiejszej ul. Grunwaldzkiej. Zniszczenia przyszły dopiero po wyzwoleniu miasta i z rąk wyzwolicieli. Charakter Wrzeszcza zmieniała też przebudowa i poszerzenie ul. Grunwaldzkiej w latach 50-tych. W latach PRL Wrzeszcz stracił całkowicie swój dotychczasowy charakter. Dopiero początek XXI zwiastuje odradzanie się dzielnicy.
 
Gdańska Grupa
Radców Prawnych
tel./fax: 058 341 88 95
kancelaria@prawnicy.gda.pl
ul. Matki Polki 2/2
80-251 Gdańsk
Loguj:
Login:
Hasło: